Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Dziewiętnastowieczny spór o kodeks Liwiusza z kościoła św. Piotra i św. Pawła w Legnicy

Michał Broda

Księgarnia Akademicka, 0
Dział:
ISBN: 9788381389945
Publikacja elektroniczna: https://books.akademicka.pl/publishing/catalog/book/622
 
Wydanie elektroniczne
 

 

Publikacja ta przedstawia pewien spór wokół kodeksu Liwiusza z biblioteki kościoła św. Piotra i św. Pawła w Legnicy. Toczył się on w latach 1870-1871 pomiędzy dwoma śląskimi nauczycielami gimnazjalnymi – historykiem Hermannem Kraffertem i filologiem Rudolfem Peiperem – na łamach śląskich gazet „Liegnitzer Stadtblatt”, „Breslauer Zeitung” i „Schlesische Zeitung”, jak również w czasopiśmie naukowym „Jahrbücher für Classische Philologie”. Zapoczątkowała go notatka w „Liegnitzer Stadtblatt” na temat odkrycia rękopisu zawierającego nieznane księgi Ab urbe condita Liwiusza. Choć informacja ta okazała się nieprawdziwa, została odnotowana przez ówczesną prasę i odbiła się dość głośnym echem na całym świecie.

„Niewielkich rozmiarów książka dra Michała Brody ukazuje bardzo ciekawy fragment życia śląskich nauczycieli gimnazjalnych, ich zainteresowań naukowych, a także naukowych sporów, które przez ich emocjonalność ukazywały charaktery adwersarzy. Wskazać trzeba także na interesującą metodę opisu zjawiska przez Autora. W najważniejszych rozdziałach przedstawia najpierw argumenty Hermanna Krafferta, następnie stosunek do nich Rudolfa Peipera, aby wreszcie przedstawić pogląd współczesnej nauki na sporne kwestie, a także własne, wsparte głęboką erudycją, zdanie odnośnie do nich”.

Z recenzji prof. dra hab. Rościsława Żerelika

 

dr Michał Broda – kierownik Oddziału Rękopisów Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Studiował historię i filologię klasyczną na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego praca doktorska dotyczyła biblioteki klasztoru cystersów w Henrykowie w średniowieczu (Biblioteka klasztoru cystersów w Henrykowie do końca XV w., Kraków 2014). Interesuje się tradycją rękopiśmienną autorów antycznych, historią krytyki tekstu i kulturą intelektualną w średniowieczu.