Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Administracyjnoprawne instrumenty ochrony socjalnej w Galicji doby autonomicznej

Elżbieta A. Maj

Kraków : Księgarnia Akademicka, 2022
Studia Galicyjskie; Tom 8
Stron: 537
Dział:
ISBN: 9788381387484
Publikacja elektroniczna: https://books.akademicka.pl/publishing/catalog/book/473
Wydanie drukowane
Wydanie elektroniczne

60,00 54,00

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 54,00 zł
Pozycja dostępna

 

Elżbieta A. Maj

Kraków : Księgarnia Akademicka, 2022

Studia Galicyjskie;

Dział:

Stron: 537

ISBN: 9788381387484

 Elżbieta A. Maj – doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego Instytutu Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dyrektor Centrum Badań Prawnych nad Dzieckiem i Rodziną Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Archiwista, członek Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Krakowie. Autorka kilku monografii, redaktor prac zbiorowych, w tym międzynarodowych, a także blisko pięćdziesięciu innych publikacji naukowych wydanych w kraju i za granicą. W pracy naukowej uwagę skupia na zagadnieniach prawa i postępowania administracyjnego, prawa socjalnego i praw człowieka.

 

Praca Administracyjnoprawne instrumenty ochrony socjalnej w Galicji doby autonomicznej jest efektem kilkuletnich badań źródłowych prowadzonych w Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie, Archiwum Narodowym w Krakowie, Archiwum Państwowym w Katowicach i w Przemyślu. Przedmiotem procesu badawczego jest normatywny porządek administracyjnoprawny oraz jego realizacja przez administrację i podmioty społeczne uprawnione do działania w sferze ochrony socjalnej. Główne tezy badawcze skupiają się na roli ustawodawczej państwa austriackiego w kreowaniu polityki socjalnej oraz znaczeniu organów galicyjskich w urzeczywistnianiu ustroju socjalnego po 1861 r.

Rozprawa wchodzi od założeń myśli administracyjnej doby absolutyzmu oświeconego w Austrii i systemowych rozwiązań socjalnych tego okresu. Następnie, po omówieniu zmian ustrojowo-prawnych, jakie niosła idea państwa prawnego, analiza skupia się na szczegółach prawodawstwa socjalnego doby autonomicznej. Rozważania kończy przegląd rozwiązań socjalnych stosowanych w czasie I wojny światowej, który był niezwykle trudny nie tylko ze względu na szczególne potrzeby ludności, lecz także ograniczone możliwości ich zaspokajania. Z uwagi na szerokość ujęcia tematyki oraz przyjętą metodologię źródłową praca nie tylko wypełnia lukę badawczą, ale też na gruncie poczynionych uogólnień otwiera przestrzeń dla nowych badawczych dociekań.