Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z III Rzeszą

Piotr Zychowicz

REBIS, 2020
Stron: 462
Dział:
ISBN: 9788381881494
Wydanie drukowane
 

49,90 44,91

Pozycja dostępna

 

Piotr Zychowicz

REBIS, 2020

Dział:

Stron: 462

ISBN: 9788381881494

 Opcja niemiecka to pierwsza książka, która ujawnia sensacyjne kulisy współpracy Polaków z III Rzeszą.

Podczas II wojny światowej nie wszyscy Polacy byli nastawieni antyniemiecko. Wielu polityków i szereg organizacji starało się podjąć współpracę z III Rzeszą i u jej boku stworzyć okrojone państwo polskie. Zwolennikami „opcji niemieckiej” nie kierowała sympatia do Adolfa Hitlera i jego chorej ideologii, ale zdrowy rozsądek. Uważali, że kompromis z okupantem pozwoli ograniczyć cierpienia ludności cywilnej i skupić wysiłki na walce z największym wrogiem Rzeczypospolitej – Związkiem Sowieckim. Mimo patriotycznej motywacji tych ludzi ich działania stanowią w Polsce temat tabu. Historycy uważają go za niebezpieczny i niewygodny.

Nie mieliśmy polskiego Quislinga, głosi legenda. Nie dodaje, że stało się tak dlatego, iż to Adolf Hitler nie był nim zainteresowany. Piotr Zychowicz w swojej książce pokazuje, iż wśród Polaków nie brakowało kandydatów do odegrania takiej roli i – co udowadnia – nie w każdym wypadku ich zdrada wyszłaby Polsce na złe – Rafał A. Ziemkiewicz, autor książek Jakie piękne samobójstwoMichnikowszczyznaPolactwo.

Opcja niemiecka jest pierwszą próbą całościowego przedstawienia działalności tych Polaków, którzy podczas II wojny światowej opowiadali się za współpracą polityczną z Niemcami.

To wypełnienie jednej z wciąż licznych w naszych dziejach „białych plam”. Choć jest to książka publicystyczna, to zarówno jej lektura, jak i spojrzenie na bibliografię dowodzą, że autor – historyk z wykształcenia – rzetelnie skorzystał z ogromu źródeł. Dodatkową jej zaletą, znaną czytelnikom z poprzednich książek Zychowicza, jest jego nie skrywane zaangażowanie w temat. Czyta się znakomicie! – Tadeusz Kisielewski, autor ZamachuZabójcówZatajonego Katynia 1941.