Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Orwell. Komiks

Christin Verdier

Wydawnictwo Marginesy, 2020
Stron: 148
Dział:
ISBN: 9788366500136
 
 
 

 

Christin Verdier

Wydawnictwo Marginesy, 2020

Dział:

Stron: 148

ISBN: 9788366500136

Orwell to nazwisko, które dzięki co najmniej dwóm książkom zyskało ogromną popularność i uznanie. Dziś dzięki książce Sebastiena Verdier Pierre’a Christina możemy poznać biografię pisarza, który wyprzedził czas.

”Orwell” to biografia George’a Orwella wykonana w formie komiksowej. Ta książka ukazuje prywatne życie pisarza, który ”Folwarkiem zwierzęcym” oraz przełomową książką ”Rok 1984” intrygował i do dziś fascynuje tysiące czytelników na całym świecie. Biografia pozwala zrozumieć, z czego wynikało orwellowskie postrzeganie świata przez pryzmat Wielkiego Brata, ciągłej kontroli państwa i nieustannego poczucia bycia obserwowanym.

W biografii przedstawiona jest młodość tytułowego bohatera, który studiował na uczelni w Eton, a następnie wstąpił do jednostki policji w Birmie. Walczył w czasie wojny domowej prowadzonej w Hiszpanii, analizując ówczesne systemy polityczne. Latami przyglądał się uważnie stalinowskiemu reżimowi, a przez pewien czas mieszkał w londyńskich slumsach. Te trudne doświadczenia silnie wpłynęły na twórczość George’a Orwella. Znając wybitne dzieła pisarza, warto zapoznać się z jego biografią, by jak najlepiej zrozumieć jego przeżycia, cele, podejście do władzy, historii i relacji międzyludzkich. Biografia George’a Orwella została sporządzona nietypowo, ponieważ autor wybrał komiks jako formę przekazania treści historycznych o tytułowym bohaterze. Rysunki były tworzone przez różnych artystów: Blutch, Enki Bilal, Manu Larcenet, Annie Goetzinger oraz Juanjo Guarnido.

Biografia George’a Orwella to pozycja, którą warto znać, ponieważ obnaża ona to, czego główny bohater, a jednocześnie ceniony dziś pisarz, doświadczał przez lata pracy w różnych miejscach, państwach, pod wpływem różnych władz bądź obowiązujących praw. Ta książka daje więc odpowiedzi na pytania, dlaczego Orwell postrzegał świat w taki, a nie inny sposób.

Aby lepiej zrozumieć wpływ przeżyć wybitnego współczesnego pisarza na jego twórczość, warto przy okazji ponownie sięgnąć do teksty jego autorstwa. Jedne z najbardziej znanych i cenionych to ”Rok 1984”, ”Folwark zwierzęcy” i ”W hołdzie Katalonii”.