Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Marksizm. Nadzieje i rozczarowania

red. Jacek Holówka, red. Bogdan Dziobkowski

Dom Wydawniczy PWN, 2017
Stron: 532
Dział:
ISBN: 9788301196653
 
 
 

 

red. Jacek Holówka, red. Bogdan Dziobkowski

Dom Wydawniczy PWN, 2017

Dział:

Stron: 532

ISBN: 9788301196653

Marksizm. Nadzieje i rozczarowania to publikacja, która ma poprowadzić czytelnika przez gąszcz recepcji czy też ocen filozofii Marksa i ważnych dla kultury współczesnej tematów związanych
z marksizmem. Na publikacje składają się różne teksty, i to zarówno pod względem ujęcia tematu przewodniego, jak i warsztatu. Zamiarem redaktorów naukowych tomu było bowiem oddanie burzliwości i różnorodności toczącej się dyskusji na temat marksizmu oraz zaprezentowanie wielości jej wątków. Książka ta tworzy pewną spiętą tematem całość, ale ma również służyć jako zbiór samodzielnych artykułów dotyczących konkretnych zagadnień.
Tom zawiera artykuły dość odmiennie oceniające marksizm, co było świadomą intencją redaktorów.
Konfrontacja różnych ujęć skłania do podjęcia samodzielnej lektury dzieł Marksa i refleksji nad nimi. W przypadku Karola Marksa mamy bowiem do czynienia z niezwykle rzadko spotykaną w świecie nauki polaryzacją stanowisk.

Marksizm to filozofia kontrowersyjna. Budzi silne, przeciwstawne reakcje, które zostały wyrażone w recenzjach. Tę różnice opinii odbieramy jako niezamierzony, ale trafny komplement.

Redaktorzy naukowi tomu

Za wydaniem książki przemawiają następujące racje: chodzi o ważny fragment dziejów polskich losów; […] artykuły dobrze pokazują, że marksizm bynajmniej nie umarł, lecz przepoczwarzył się, przybierając m.in. postać marksizmu kulturowego; […] informują dobrze o postawach, zajmowanych wówczas przez personae dramatis, którzy (tutaj jako autorzy) usiłują niekiedy subtelnie przeprowadzić apologię pro vita sua; […] zaletą jest duże (także ideologiczne) zróżnicowanie autorów: nie tylko filozofowie, lecz także socjolodzy i politolodzy, nie tylko przeciwnicy marksizmu, ale i jego zwolennicy.

Ks. prof. dr hab. Andrzej Bronk, Polska Akademia Umiejętności

W tomie znajdują się eseje zarówno zwolenników Marksa i marksizmu, jak i przeciwników tej filozofii. Stanowiska obu stron są uargumentowane, oparte na znajomości tekstów Marksa, tekstów marksologicznych, a także na doświadczeniu własnym. […] Książka jest propozycją do merytorycznej dyskusji. Nie jest to praca apologetyczna, nie jest indoktrynująca. Jest filozoficzna par excellence. Taki tom jest potrzebny do pracy dydaktycznej ze studentami i doktorantami, nie tylko z tymi, którzy specjalizują się w filozofii. Zagadnienia poruszone w tym tomie powinny również być obecne w dyskusjach publicznych. […] Cała ta książka jest zakorzeniona w kulturze.

Prof. dr hab. Zofia Rosińska, Uniwersytet Warszawski

Dobór autorów jest tu względnie reprezentatywny – jako paleta ocen marksizmu i jego aktualności, choć nie w takim sensie, jak w badaniach ilościowych, gdzie w grę wchodzi próba reprezentatywna. […] Z pewnością nie jest to też ekwiwalent czegoś w rodzaju „raportu o stanie marksizmu” (w ogóle lub w Polsce). To tylko próbka stanu świadomości marksistów, niemarksistów i antymarksistów.

Prof. dr hab. Mirosław Karwat, Uniwersytet Warszawski