Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Zadomowieni i wyobcowani. O sytuacji pisarzy polskich w Kanadzie

Justyna Budzik

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2013
Stron: 353
Dział:
ISBN: 9788323335580
 
 
 

 

Justyna Budzik

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2013

Dział:

Stron: 353

ISBN: 9788323335580

 Książka Justyny Budzik poświęcona jest twórczości siedmiu polskich poetów (kilku pokoleń) osiadłych w Kanadzie w różnych dekadach po zakończeniu II wojny światowej. Poezja Bogdana Czaykowskiego, Andrzeja Buszy, Floriana Śmieji, Wacława Iwaniuka, Edwarda Zymana, Marka Kusiby i Romana Sabo posłużyła Autorce do wnikliwej refleksji na temat sytuacji polskiego twórcy w Kraju Klonowego Liścia, „ze szczególnym uwzględnieniem dychotomii zadomowienia i wyobcowania" (jak czytamy we Wstępie). W pracy znajdziemy rozważania na temat wielorakich aspektów (m.in. psychologicznych, społecznych, filozoficznych bądź artystycznych), jakie wiążą się z sytuacją wygnania.

 
Studium krakowskiej badaczki jest rzeczowym i kompetentnym opisem niezwykle ważnej, a wręcz fundamentalnej dla każdego pisarza - emigranta, problematyki kształtowania własnej przestrzeni duchowej, rozpiętej antynomicznie pomiędzy byciem „obcym" a byciem „tutejszym". Justyna Budzik wykorzystała nie tylko znakomity warsztat literaturoznawczy, lecz także swoje rozległe umiejętności filologiczne i translatorskie. Zebrała wiele materiałów niepublikowanych, przeprowadziła liczne wywiady, dotarła do ciekawych zbiorów archiwalnych. Wykazała się solidnym przygotowaniem teoretycznym, konsekwencją metodologiczną, przenikliwością i erudycją. To niewątpliwie ważna i potrzebna praca, która wzbogaci wiedzę nie tylko o polsko-kanadyjskich relacjach w literaturze emigracyjnej i postemigracyjnej, lecz także o problematyce dwukulturowości i zadomowienia w wielu wymiarach współczesnego świata.
Z recenzji prof. dr. hab. Janusza Pasterskiego    
 
Justyna Budzik (ur. w 1979 w Krakowie) - literaturoznawca, pracownik Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi zajęcia z kulturoznawstwa amerykańskiego, literatury amerykańskiej i brytyjskiej oraz praktycznej nauki języka angielskiego. W 2011 na Wydziale Polonistyki UJ obroniła pracę doktorską Zadomowienie i wyobcowanie - o sytuacji pisarzy polskich w Kanadzie (w rozszerzonej wersji publikowaną w tej książce). Interesuje się polską twórczością emigracyjną XX i XXI w. na kontynencie północnoamerykańskim, zagadnieniem bilingwizmu w twórczości polskich pisarzy  - emigrantów oraz zjawiskiem polikulturowości i jej wpływu na tożsamość językową pisarza. Szkice krytycznoliterackie i eseje publikowała m.in. w monografiach: Proza polska na obczyźnie. Problemy - dyskursy - uzupełnienia (Rzeszów 2007), Poezja polska. Korespondencje i konteksty (Kraków 2009), Literatura polska w Kanadzie. Studia i szkice (Katowice 2010), „Trzeba się trzymać pięknych przyzwyczajeń". Twórczość Jana Darowskiego. Studia i szkice (Rzeszów 2012) oraz w „Kontekstach Kultury", „Tyglu Kultury" i „Stronach".