pl | en

Wyszukiwanie:


[ zaawansowane ]
 

Udostępnij
 

Początek roku, pomimo zimy panującej nad Soliną przywitał naszą redakcje kilkoma, nowymi książkami, które trafiły do naszej redakcyjnej skrzynki pocztowej, co przez to znaczy, że  ukazały się na rynku wydawniczym. Tak więc pragniemy donieść, że nakładem Wydawnictwa Ruthenus w ubiegłym tygodniu trafiły do księgarń dwie nowe książki, które wydają być się ciekawym źródłem wiedzy o Bieszczadach i Podkarpaciu, a miłośnicy regionu Solina na pewno też znajdą w przedstawionych publikacjach coś dla siebie.

Pierwsza z nowości wydawniczych, o której chcemy napisać kilka słów to książka - "Szlachta w Bieszczadach i na Pogórzu. Czasy saskie i stanisławowskie". Autorem książki jest dr Łukasz Bajda. Książka jest opracowaniem naukowym, analizującym dokładnie temat polskiej szlachty w okresie saskim i stanisławowskim. Dzięki tej publikacji możemy zglebić informacje na temat np. relacji kościoła ze szlachtą, w tamtym okresie historycznym. W opracowaniu możemy także znaleźć opisy rodów szlacheckich, edukację opisywanych rodów szlacheckich. Pozycja jest ciekawym uzupełnieniem w badaniach dotyczących opisywanych czasów, a także nowym źródłem informacji na temat regionu bieszczadzkiego w tamtym okresie. Publikacja uzupełnia lukę w badaniach związaną z okresem saskim i stanisławowskim na Podkarpaciu i w Bieszczadach.

Autor w 2011 r. wydał książkę pt. "Balowie. Z bieszczadzkich lasów na salony Krakowa i Lwowa". Warto również przypomnieć, że Łukasz Bajda jest sekretarzem redakcji popularnego w regionie czasopisma historyczno – krajobrazowego "Bieszczady Odnalezione".(c) Księgarnia Akademicka